Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazija

Paieška

Vertėjas

Lithuanian English French German Italian Russian Spanish
Designed by:

Administracinė informacija

Bohemiškasis Vilnius

Darganotą ir lietingą gegužės 10 dieną kartu su istorijos mokytoja O. Jodonyte aplankėme mažiausią Vilniaus rajoną – Užupį, kuris nuo 1997 m. deklaruoja savo „nepriklausomybę” ir didžiuojasi simboliniu respublikos statutu, o užupiečių teises gina konstitucija. Išversta į daugiau nei 50 kalbų ir aiškiai matoma ant Paupio gatvės sienos konstitucija tikrai nėra vienintelis skiriamasis užupiečių ženklas – jie turi ir vėliavą, kurioje kiauras delnas simbolizuoja atvirumą ir tolerantiškumą, kiaurymė – tai, kad Užupyje galima gyventi, mylėti, dirbti, tačiau neįmanoma turėti. Nuo miesto širdies – senamiesčio – atskirta vinguriuojančios Vilnelės upės respublika tarsi gyvena atskirą gyvenimą ir saugo savo turtingą bohemišką palikimą, kuris be žodžių pasakoja rajono istoriją: bronzinę undinėlę, savo žvilgsniu pakerinčią atvykėlius, ištikimąjį Užupio aikštės angelą, pučiantį trimitą ir skelbiantį apie rajono atgimimą ir meninę laisvę, meno inkubatorių, kuris aktyviai integruojasi į Vilniaus miesto ir visos šalies kultūrinį gyvenimą, Šv. Baltramiejaus bažnyčią, telkiančią baltarusių katalikų bendruomenę, kadaise buvusią medinę sinagogą, jaunos menininkės šiuolaikinio meno dailės parodą apie laumes, kurioje galima pajusti kūrėjos emociją, Vivulskio milinę, simbolizuojančią lietuvių patriotiškumą ir žmogiškumą. Tiesa, savo išvaizda Užupis viliojo ne visuomet: nuo XVI a. savo istoriją menantis rajonas anksčiau daugiausiai buvo vargingųjų priemiestis su daugybe malūnų, vėliau, sovietmečiu, tapo vienu apleisčiausių Vilniaus rajonų, o atgimimo sulaukė tik po Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo 1990 m., kuomet čia ėmė keltis menininkai. Dabar tai vienas prestižiškiausių ir brangiausių Vilniaus rajonų, į kurį kiekvienais metais suplūsta šimtai turistų, trokštančių pasigrožėti menu ir paįvairinti monotonišką kasdienybę. Taigi, Užupis – tai žavus, įdomus, kiek keistokas, bet neabejotinai nepakartojamas rajonas, galintis pasigirti savo europietiškumu, tolerantiškumu ir, žinoma, menu, kuris netarnauja taisyklėms.

 

Uzupis 1 Uzupis 2 Uzupis 3 Uzupis 4

 

Justina Matačiūnaitė, III bm-hs, Miglė Motiejūnaitė, III bm-hs, Augustė Janušytė, III bm-hs

 

 

RENGINIŲ KALENDORIUS

Gegužė 2024
Pr A T K P Š S
1
5
18
19
28
30

Prisijungti

Dabar lankosi

Dabar svetainėje 165 svečiai (-ių) ir narių nėra

Skaitliukas

Lankytojai
28
Straipsniai
1369
Nuorodos
3
Straipsnių peržiūrėjimai
5777099
http://1rxpills.com/